Výběr krmiva

V tomto úseku bych se ráda podívala i na výběr krmiva, protože to samozřejmě souvisí i s adekvátním fungováním psa. Toto není obsáhlá kapitola a pokud vás téma zajímá víc, zkuste vyhledat další informace v adekvátních zdrojích.

Jednou z možností je BARF – krmení syrovou stravou. Toto je skvělá možnost z hlediska zdraví psa, horší je již praktičnost. Odměňovat syrovým masem na tréninku lze, je potřeba si ale vytvořit určitý systém a obětovat tomu trochu více, než je tomu u krmení granulemi. Budete k tomu potřebovat silikonový pamlskovník a jednorázové rukavice. Ovšem nebojte, toto není stav na celý život. Jakmile má váš pes zafixované chování, odměňujete již velmi málo (pak se třeba hodí nějaké vhodné granule jako doplněk k barfu či sušené maso) a hodně využíváte odměnu z prostředí.

Další možností jsou granule. V tomto případě bych si dala pozor na to, aby to byly granule s dobrým obsahem. Na prvním místě ve složení by stoprocentně mělo být maso, na dalším místě pak kvalitní sacharidový zdroj (rýže, brambory,jáhly…). Čemu se určitě chcete vyhnout jsou krmiva, která mají na prvním místě například kukuřici. Dále bych si dala pozor na prvky jako jsou pšenice (lepek), žádné pořádné maso ale jen masová moučka.

Příklad skvělého složení: Čerstvé jehněčí maso 70 %, rýže zlomková 15 %, sušené proteiny z jehňat, sušené ryby, sušené pivovarské kvasnice, sušená jablečná dužina, lososový olej, extrakt z juky, za studena lisovaný lněný olej, za studena lisovaný olivový olej, extrakt ze slávky zelenoústé, sušená mrkev, sušená rajčata, sušený aksamitník vzpřímený, sušená pampeliška lékařská, sušená brokolice, sušený zelený čaj, sušený heřmánek, sušené oregano, sušená semena ostropestřce mariánského, sušená semena klikvy velkoplodé, sušené mořské řasy, chlorid draselný.

Příklad špatného složení: Kukuřice, pšenice, kuřecí a krůtí moučka, mouka ze sojových bobů, živočišné tuky, bílkovinný hydrolyzát, kukuřičný lepek,  rostlinný olej, sušené řepné řízky, minerální látky, lněné semínko, hydrolyzát z chrupavek (zdroj chondroitinu), hydrolyzát z korýšů (zdroj glukosaminu).

Dejte si také pozor na obsah proteinů a tuků. Běžný pes bez extrémní zátěže nepotřebuje krmiva pro aktivní psy. Pro většinu z vás tedy bude naprosto akorát krmivo s obsahem proteinu okolo 22-24% a obsahem tuku kolem 12%. Krmiva pro aktivní psy mají okolo 30-35% proteinu a obsah tuku třeba 16%. Velký vliv vidím u nervózních psů, kteří si s velkým obsahem proteinu ve stravě neumí poradit a tím se zhoršuje jejich neklid. S tímto tématem mám bohatou osobní zkušenost, jelikož mám doma vzrušivou neklidnou maliňačku a u ní vidím opravdu extrémní rozdíl. Již dvakrát se nám stalo, že jsme koupili víceproteinové krmivo a do několika dnů byla neklidná, ukňučení a nervózní. Po přechodu zpět na krmivo normální se hodila do klidu. Zbytečně vysoký obsah tuku vám také může způsobovat snadné tloustnutí.

MOJE OBLÍBENÉ ZNAČKY KRMIVA:

  • Platinum – poloměkké a voňavé, kousky jsou malé a tedy vhodné i pro malá plemena, nevýhodou je, že ztvrdnou, pokud je necháte v kapse 😀
  • Bardog – za studena lisované peletky
  • Alpha Spirit
  • Kaniko – klasické tvrdé granule

Pokud budete měnit krmivo, ideálně změnu udělejte zároveň s počátkem kurzu, psa nová chuť krmiva nastartuje a to můžete využít k urychlení procesu.