Proč je motivace na krmnou dávku tak důležitá?

PRIMÁRNÍ POTŘEBA: Příjímání jídla patří mezi primární potřeby, což v podstatě znamená, že se bez toho život psa neobejde. Mezi primární potřeby psa řadíme například hlad, žízeň či potřebu bezpečí. Pokud tedy cvičíme na krmnou dávku, cvičíme na primární potřebu psa, což nám dlouhodobě v chuti psa spolupracovat udělá obrovský rozdíl. Pokud cvičíte nyní na pamlsky, které dostává pravidelně a do toho dostává doma misku se žrádlem, pes si moc dobře uvědomuje, že je doma zdroj jídla zabezpečený a nemusí se tedy venku moc snažit. Někdy pro vás něco udělá, protože proč si nepřivydělat dobrotu, ale není to pro něj esenciální. Jsou samozřejmě psi, kteří přestože mají doma spoustu jídla „zadarmo“ vám budou pořád hladově zobat z ruky cokoliv, to ale asi nebude váš případ, když jste v tomto kurzu.

VÝJIMEČNOST: Pamlsky mohou skvěle fungovat tehdy, pokud jsou opravdu výjimečné. Jednou za čas dáte psovi za skvělé přivolání kousek sušeného masíčka? Paráda! Pokud ho dostává za každé přivolání a vlastně za úplně cokoliv, super masíčko je v očích psa vlastně běžné krmení.

Představte si sami sebe. Pokud budete každý den jíst zdravě a jednou za čas si za odměnu dopřejete dortík, bude vám mnohem víc chutnat, budete se na něj mnohem víc těšit a zároveň pro něj možná klidně dojedete půl hodiny do oblíbené cukrárny. Jednoduše máte k němu silnější vazbu a uděláte pro jeho získání víc. Pokud ale máte dort jako zákusek každý den, berete ho jako samozřejmost a není to pro vás nic extra. (Pomineme teď fakt, že jste uvědomělý člověk a můžete si svůj vztah a vděčnost upravit dle svých zásad, což pes jednoduše nedokáže)

ZDRAVÍ: Další nespornou výhodou je zdravotní benefit. Díky cvičení za krmnou dávku si zajistíme, že má pes adekvátní kalorický příjem a zároveň že dostává zdravou plnohodnotnou stravu. Ani byste nevěřili, kolik psů má nadváhu či dokonce obezitu. Z překrmování psa se stává trend moderní společnosti, který reflektuje stejnou tendenci u lidí.

+ VÝHODY ODMĚŇOVÁNÍ KRMENÍM:
Práce s primární motivací (silnější motivace), zdravotní benefit (složení krmení, kalorie), finanční benefit (neutrácíte za spoustu pamlsků), snížení tlaku na vás vymýšlet adekvátní pamlsky a mít několik hodnot odměn