Jak poznám zdravou váhu a postavu psa?

Jeden z důležitých faktorů, který hraje v motivaci na jídlo roli je aktuální váha psa a s tím spojená jeho potřeba přijímat jídlo. Pokud máme psa s nadváhou, jeho snaha získat jídlo je minimální, jelikož jeho organismus mu říká, že má dostatek. V takovém případě se vám může dost dobře stát, že zpočátku vám bude pes jídlo odmítat. To je naprosto v pořádku, musíte pouze vydržet, než se váš pes dostane na zdravou váhu a tím se mu opět nastartuje hlad a potřeba se o jídlo snažit. Jeho tělo mu totiž nyní říká „Já mám dostatek! Pokud to nebude něco fakt dobroučkého, jíst nepotřebuji, mám zásoby na několik dní dopředu.“

Jak ale na psovi poznáte, zda má adekvátní váhu?

  • Při pohledu shora vidíte širší hrudník, který přechází v užší pas a následně opět rozšiřuje na boky a zadek. Pokud váš pes při pohledu shora připomíná spíš váleček a byli byste schopni nakreslit od hrudníku až po zadek přímku či dokonce elipsu, je pravděpodobně překrmený
  • Při pohledu z boku vidíte hrudník, který zasahuje níž než břicho. Pokud bychom si nakreslili čáru, nebude se jednat opět o přímku, ale o esíčko. Pokud je břicho v úrovni hrudníku, váš pes je opět překrmen.
  • Pokud na psa sáhnete, měli byste bez problému nahmatat žebra, krátkosrstému psovi by mělo být vidět poslední žebro a rýsovat se svaly pod kůží.
  • Při klusu psa byste neměli vidět přelévání tuku na hřbetu ze strany na stranu
  • Pokud je pohyb psa těžkopádný a pomalý, může to napovídat vyšší váze

Pokud máte chlupatého psa, doporučuji ho předem namočit, lépe tak uvidíte jeho postavu.

Nezapomeňte, že jsou zde samozřejmě plemenné rozdíly. Jsou plemena mohutně stavěná, která mají tendenci působit obtloustle, aniž to tak reálně je. Často toto vidíme u bull plemen. Zde ale máme výhodu krátké srsti, krásně tedy vidíme, zda je postava psa vyrýsovaná či není.

Zdravá a adekvátní váha není jen o fyzickém zdraví psa, zlepší i celkovou motivaci psa se snažit, přemýšlet, hýbat se a být aktivní. Psi s nadváhou to mají těžké, protože každý pohyb je stojí větší úsilí a tím pádem se jim do některých aktivit a cvičení nechce (například i do hry s hračkou).

(fotky tlustých psů a dobře stavěných psů)

Lekce Obsah
0% Dokončeno 0/2 Lekce